BOLESTI ZAVISNOSTI MOTIVACIJA ZA LEČENJEM I PROMENOM
OSNOVE MOTIVACIJE – Maslovljeva hijerarhija potreba
Maslovljeva hijerarhija potreba je motivacijska teorija u psihologiji koja sadrži petostepeni model ljudskih potreba, često prikazan kao hijerarhijski nivo u piramidi. Niže potrebe u hijerarhiji su bazične i one moraju biti zadovoljene pre nego što pojedinci mogu da pristupe višim potrebama.
Originalna Maslovljeva teorija čini model sa pet faza. Maslov je izjavio da su ljudi motivisani za postizanje određenih potreba i da neke potrebe imaju prednost nad drugima.
Naša najosnovnija potreba je fizičko preživljavanje i to će biti prva stvar koja motiviše naše ponašanje.
Kad se taj nivo ispuni, sledeći nivo prema gore je ono što nas sledeće motiviše, i tako dalje.
1. Fiziološke potrebe – to su biološki zahtevi za opstanak ljudi, npr. vazduh, hrana, piće, sklonište, odeća, toplina, seks, san. Ako ove potrebe nisu zadovoljene, ljudsko telo ne može optimalno funkcionisati. Maslov je smatrao da su fiziološke potrebe najvažnije jer sve ostale potrebe postaju sekundarne dok se te potrebe ne zadovolje.
2. Sigurnosne potrebe – zaštita od elemenata, sigurnost, red, zakon, stabilnost, sloboda od straha.
3. Potrebe ljubavi i pripadnosti – nakon što su zadovoljene fiziološke i bezbednosne potrebe, treći nivo ljudskih potreba je socijalni i uključuje osećaj pripadnosti. Potreba za međuljudskim odnosima motivira ponašanje Primeri uključuju prijateljstvo, intimu, poverenje i prihvatanje, primanje i davanje naklonosti i ljubavi. Pridružiti se, biti deo grupe (porodica, prijatelji, posao).
4. Poštovanje potreba – koje je Maslov razvrstao u dve kategorije: (i) poštovanje sebe (dostojanstvo, dostignuća, majstorstvo, nezavisnost) i (ii) želja za ugledom ili poštovanjem od drugih (npr. Status, ugled). Maslov je ukazao da je potreba za poštovanjem ili ugledom najvažnija za decu i adolescente i prethodi stvarnom samopoštovanju ili dostojanstvu.
5. Potrebe za samoaktualizacijom – ostvarivanje ličnog potencijala, samoispunjenje, traženje ličnog rasta i vrhunskih iskustava. Želja „da postane sve što je neko sposoban da postane“.
Promene u izvornom modelu sa pet stepeni su istaknute i uključuju sedmostepeni model i model sa osam stepeni; obe su razvijene tokom 1960-ih i 1970-ih.
1. Biološke i fiziološke potrebe – vazduh, hrana, piće, sklonište, toplina, seks, san itd.
2. Sigurnosne potrebe – zaštita od elemenata, sigurnost, red, zakon, stabilnost itd.
3. Potrebe za ljubavlju i pripadnošću – prijateljstvo, intimnost, poverenje i prihvatanje, primanje i davanje naklonosti i ljubavi. Pridružiti se, biti deo grupe (porodica, prijatelji, posao).
4. Poštovanje potreba – koje je Maslov razvrstao u dve kategorije: (i) poštovanje sebe (dostojanstvo, dostignuća, majstorstvo, nezavisnost) i (ii) želja za ugledom ili poštovanjem od drugih (npr. Status, ugled).
5. Kognitivne potrebe – znanje i razumevanje, radoznalost, istraživanje, potreba za smislom i predvidivošću.
6. Estetske potrebe – uvažavanje i traženje lepote, ravnoteže, forme itd.
7. Potrebe za samoaktualizacijom – ostvarivanje ličnog potencijala, samoispunjenje, traženje ličnog rasta i vrhunskih iskustava.
8. Potrebe za transcendencijom – Osoba je motivisana vrednostima koje nadilaze lično ja (npr. Mistična iskustva i određena iskustva s prirodom, estetska iskustva, seksualna iskustva, služenje drugima, težnja za naukom, religijska vera, itd.).